Pemko 18061cnb36 Clear Aluminum Brush Seal Meeting Stile With Gray Brush Insert
Part
503345
MFG PART
18061CNB36
Brand
Pemko
Catalog
Page
782
Quantity
−
Add to cart
Add to List
Add to Quote
Subscribe
FREE shipping
In lower 48 states
Usually ships next day
Hassle-free returns
*see exclusions
−
Add to cart
About this item
Product Details
Product Specs
Resources
Pemko® Brush Seal Meeting Stile
Aluminum
.25 x 1.38 x 36"
Anodized aluminum with gray brush insert
Provides the best contact between the brush and the threshold or floor surface
Seals the gap between the bottom of the door and the top of the threshold
36" length x 3/4" width x 1/4" height
MFG# 18061CNB36
Make & Model
Brand
Pemko
Country of Origin
USA
UNSPSC
UPC
Specifications
Color
Gray
Flange Height
0.25 in.
Material
Aluminum
Mount Type
Screw-On
Package Quantity
1
Weather Strip Type
Door Sweep
Assembled Dimensions
Product Length
36 in.
Product Width
0.25 in.